Logo
 

OSP Zawada


Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie

Trochę historii

Ochotnicza Straż Pożarna w Zawadzie powstała na przełomie XIX i XX wieku. Pierwszy sprzęt gaśniczy usytuowany był pod wiatą na terenie Szkoły Podstawowej w Zawadzie. Na wyposażeniu OSP były wówczas: bosaki, wiadra, łopaty i tłumice.

Obecna remiza powstała po II wojnie światowej na bazie spalonego więzienia, budynek został wyremontowany przez społeczeństwo wsi. Dobudowano również obecną wieżę.

Wozy gaśnicze

W 1970r. nabyto samochód ROBUR i podwozie przyczepy. W 1975r. OSP otrzymało beczkowóz STAR 25 Z Komendy Rejonowej w Opolu, który został przekazany z OSP w Domecku. W 1996r. zakupiono samochód STAR 244 z 1974r. na przetargu w Nadleśnictwie w Namysłowie za 2600zł. Dzięki aktywnej pracy członków OSP i pomocy finansowej mieszkańców Zawady wyżej wymieniony samochód został wyremontowany i przygotowany do karosacji. Średnio w ciągu roku samochód wyjeżdżał 35 razy do pożarów z tego 80% do pożarów lasów. Strażacy jadący na pożar działek w Kotorzu Małym samochodem bojowy STAR 244 w 2005r. mieli wypadek, w wyniku, czego niestety samochód przestał służyć OSP Zawada. Aby zakupić nowy samochód TATRA 822 ochotnicy rozpoczęli całkowity remont remizy strażackiej, co wiązało się z podniesieniem sufitu oraz zmianą bramy wjazdowej. Samochód został sprowadzony z Austrii, z pełnym wyposażeniem.

W 2017r. jednostka pozyskała z Komendy Policji w Opolu samochód Opel Vivaro. Pojazd dzięki zaangażowaniu naszych Starzaków, lokalnych firm oraz innych instytucji w szybkim czasie został przystosowany do działań podczas wypadków komunikacyjnych. Na wyposażeniu znajdują się m.in. nożyce pneumatyczne, defibrylator, torba medyczna, autopompa z zbiornikiem 200l itp.

OSP w zadaniach przeciwpożarowych i na co dzień

Jednostka OSP Zawada liczy 68 członków. Wśród nich jest 39 członków zwyczajnych, 21 wspierających oraz 8 tworzących Młodzieżową Drużynę Pożarnictwa.

OSP Zawada poza realizowaniem swojej głównej roli, jaka jest zabezpieczenie przeciwpożarowe pełni również ważną rolę społeczną w naszej miejscowości. Podejmowane wspólnie z Sołectwem i innymi organizacjami jak i instytucjami inicjatywy służą lokalnej społeczności mieszkańców. OSP Zawada od wielu lat włącza się w organizację lokalnych wydarzeń m. in. festyn „Lato w Zawadzie”, „Martinstag”. Jest także współorganizatorem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Ochotnicy ze Straży Pożarnej w Zawadzie są ściśle związani z całym środowiskiem wiejskim. Należą do organizacji działających we wsi – Rady Sołeckiej, DFK, LZS oraz organizacji kościelnych. Wielokrotnie są inicjatorami poczynań i zadań realizowanych przez społeczeństwo społeczne. Służą pomocą wszystkim instytucją publicznym usuwając wszystkie zagrożenia (np. suche konary drzew).

Do tradycyjnych zadań miejscowej OSP należy już pełnienie przez strażaków służby porządkowej, informacyjnej oraz zabezpieczenia bezpieczeństwa na imprezach m. in. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Lato w Zawadzie, dożynki wiejskie. Strażacy kultywują również obrzędy i tradycje m. in. Wodzenie Niedźwiedzia, Boże Ciało, Msza Rezurekcyjna oraz Msza do św. Floriana za żywych i zmarłych strażaków naszej parafii.
 
Materiał przekazała Ochotnicza Straż Pożarna w ZawadzieKontakt