Logo
 

Parafia pw. św. Floriana


Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie

Kilka informacji o Parafii

Parafia pw. św. Floriana w Zawadzie jest parafią rzymskokatolicką i obejmuje swoim zasięgiem miejscowość Zawada.

Mieszkańcy Zawady, jak podają inwentarze za swoją pierwszą parafię mieli Parafię Katedralną pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, później od 1920 roku była nią parafia pw. św. Antoniego w Luboszycach. Parafię pw. Św. Floriana w Zawadzie utworzył bp A. Nossol 6 sierpnia 1985 roku poprzez wyodrębnienie jej z parafii Luboszyce.

Budowę Kościoła w Zawadzie rozpoczęto w 1982 roku. Rozpoczął ją ówczesny proboszcz parafii Luboszyce – ks. Józef Onyśków (+2013 r.). Budowę ukończono (przy wielkim zaangażowaniu mieszkańców) w 1994 roku. Konsekracji kościoła parafialnego dokonał abp A. Nossol w dniu 26 października 1996 roku.

Parafia Zawada administracyjnie należy do Diecezji Opolskiej (Dekanat Siołkowice) w Metropolii Górnośląskiej i liczy sobie 1290 parafian. Sąsiaduje z parafią Luboszyce (Dekanat Siołkowice), Węgry (Dekanat Zagwiździe), Kotórz Wielki (Dekanat Ozimek) i Gosławice (Dekanat Opole).

Parafia oprócz swej roli duszpasterskiej pełni również ważną rolę społeczną w naszej miejscowości. Podejmowane wspólnie z innymi organizacjami i instytucjami inicjatywy pozytywnie przyczyniają się na rzecz lokalnego społeczeństwa mieszkańców – parafian.
 
 
Materiał przekazała Parafia pw. św. Floriana w ZawadzieKontakt

  • Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Floriana w Zawadzie, 46–022 Zawada, ul. Luboszycka 7
  • telefony: 77 4212 884, 695 331 715
  • www.florian-zawada.pl