Logo
 

Zachęcamy do korzystania z gminnej komunikacji autobusowej


Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie

Gmina Turawa uruchomiła gminną komunikację autobusową, dzięki czemu rozwinęła się siatka połączeń na terenie gminy. Na stronie ww.turawa.pl czytamy, że aktualnie wszystkie miejscowości Gminy Turawa są skomunikowane z Urzędem Gminy w Turawie i z Centrum Handlowym „Turawa Park” w Zawadzie. Cena jednorazowego biletu na terenie gminy wynosi 1 zł. Przewozy realizuje Opolskie PKS S.A. Projekt poszerzenia siatki połączeń zrealizowany przez Gminę Turawa dofinansowano z Rządowego Programu Funduszu Rozwoju Przewozów Regionalnych.

Aktualny rozkład jazdy dostępny jest u przewoźnika - Opolskie PKS S.A. pod adresem: https://pks.opole.pl/komunikacja-publiczna-w-gminie-turawa/
Zachęcamy do zapoznania się z nim a także do poinformowania swoich sąsiadów i znajomych o możliwości korzystania z tej formy transportu. Zachęcamy także do bieżącego śledzenia informacji na stronach przewoźnika.

Gmina Turawa zachęca do podzielenia się swoimi uwagi m. in., co do obecnie funkcjonujących przebiegów tras i godzin kursowania autobusów w celu zoptymalizowania funkcjonowania transportu. Uwagi można zgłaszać do UG Turawa za pośrednictwem adresu mailowego komunikacja@turawa.pl

Więcej informacji o nowej siatce połączeń autobusowych znajdziemy na stronie Gminy Turawa www.turawa.pl

Cieszymy się, że również dla mieszkańców Zawady zwiększają się możliwości skorzystania z komunikacji zbiorowej. Spoglądając na rozkład jazdy wynotowaliśmy kilka kursów, które mogą okazać się pomocne dla naszych mieszkańców. Korzystając z gminnej komunikacji mieszkańcy Zawady będą mogli skorzystać m. in. z dodatkowego połączenia do Turawy, co ułatwi dotarcie np. do urzędu gminy czy też ośrodka zdrowia. Na tym kierunku możemy zaplanować dojazd w dwie strony (wyjazd z Zawady z przystanku przy sklepie Dino przy ul. Oleskiej o godz. 9.35 i powrót z Turawy z przystanku przy Gminnej Bibliotece Publicznej przy ul. Opolskiej o godz. 11.30). Połączenia w kierunku Opola umożliwią nam dotarcie do Centrum Handlowego „Turawa Park”. Stamtąd np. chętni korzystając z komunikacji miejskiej będą mogli dotrzeć w dalsze części miasta. Z kursu w kierunku „Turawa Park” możemy skorzystać o godz. 9.12 (przystanek przy ul. Turawskiej) oraz o godz. 9.14 i 11.50 (przystanek przy sklepie Dino przy ul Oleskiej). Z kolei spod „Turawa Park” w kierunku centrum Zawady możemy udać się korzystając np. z kursów o godz. 12.05 lub 13.40.


Dziękujemy Gminie Turawa za podjęcie starań o rozwój transportu publicznego na jej terenie. W ostatnich latach obserwowaliśmy znaczne zubożenie oferty proponowanej przez przewoźników, co bynajmniej nie ułatwiało komunikacji wewnątrz gminy. Cieszymy się, że Gminie Turawa udało się pozyskać dofinansowanie tym bardziej, że jako Sołectwo Zawada zależy nam na rozwoju komunikacji zbiorowej w naszej okolicy. Już w 2019 roku we współpracy z UG Turawa przedstawialiśmy lokalne (z perspektywy miejscowości Zawada) zapotrzebowanie na połączenia komunikacyjne wewnątrz gminy i w odniesieniu do skomunikowania z gminami ościennymi. Z poczynionego rozeznania jasno wynikało, że Zawada, mimo, że na tle innych miejscowości mogłoby się wydawać ma komfort oferty komunikacyjnej to jednak głównie dotyczyło to trasy Zawada – Opole a już nie wystarczająco przedstawiało się to w odniesieniu do trasy Zawada – Turawa i w kierunku innych miejscowości gminy. W przedstawionej w roku 2019 analizie potrzeb komunikacyjnych zwracaliśmy też uwagę, że znacząca większość świadczonych kursów w ramach istniejących połączeń, z których mogą korzystać mieszkańcy Gminy Turawa opiera się de facto na jednym prywatnym przedsiębiorstwie, i w bardzo małej części na usługach innych podmiotów, stąd cieszy poszerzenie siatki połączeń o dodatkowy rodzaj świadczonych usług w rozumieniu, jako „komunikacja gminna”.

W naszej analizie zwracaliśmy  uwagę również  na słabe skomunikowanie miejscowości graniczących ze sobą na styku gmin Turawa i Łubniany. Tu ciągle kibicujemy naszym gminnym samorządom, aby może w przyszłości udało się im podjąć wspólne  starania w rozbudowaniu połączeń o te obszary.


Sołtys i Rada Sołecka
Sołectwa Zawada