Logo
 

Spotkanie autorskie okazało się pretekstem do poszukiwania swoich korzeni


Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie

11 maja 2023 w Świetlicy Sołeckiej przy OSP Zawada gościliśmy Pana Zbigniewa Stańczaka, mieszkańca pobliskich Niwek -  autora książki „Odyseja Marianny”, miłośnika lokalnej historii i zapalonego genealoga.

Podczas wieczoru autorskiego nasz gość opowiedział nam co nieco o historii zawartej w książce opowiadającej o trudnym życiu ludzi na mazowieckiej wsi przełomu XIX i XX wieku oraz ich pragnieniu poprawy swojego losu, na co zdecydowała się bohaterka Marianna wędrując za chlebem, wolnością i miłością z Polski aż do Ameryki i zachęcał do lektury.

Autor zdradził nam też warsztat, który okazał się niezbędny do popełnienia „Odysei Marianny”. Przy okazji pisania książki autor szukając informacji o tytułowej Mariannie - m. in. w różnego rodzaju archiwach w Polsce i Europie czy też w księgach parafialnych oraz korzystając z innych źródeł stworzył  niejako pobocznie niewyobrażalnie rozbudowane drzewo genealogiczne swojej rodziny. Skrupulatne poszukiwanie informacji pozwoliło mu np. na określenie czym zajmowali się niektórzy  z jego przodków cztery pokolenia wcześniej.

Zaciekawienie, jakie autor wzbudził w uczestnikach spotkania opowiadając o odkrywaniu coraz to dalszych gałęzi drzewa stało się wtedy pretekstem do wspólnej opowieści, w której uczestnicy starali się sięgać pamięcią do swoich korzeni wspominając rodzinę, dom, miejscowość, co stało się przyczynkiem, do tego aby dłużej porozmawiać o genealogii, jako narzędziu i sposobie na poszerzenie wiedzy o swojej rodzinie i o swojej historii. Uczestnicy spotkania mieli również okazję poznać kilka praktycznych wskazówek, które mogą pomóc w stworzeniu własnego drzewa genealogicznego.
Na zakończenie uczestników spotkania zaprosiliśmy na mały poczęstunek kawą i ciastem, podczas którego dyskusja trwała nadal.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym Radnym Rady Sołeckiej za przygotowanie spotkania. Za przygotowanie poczęstunku dziękujemy Pani Sabinie Okos i Pani Małgorzacie Okos a Panu Zbigniewowi Stańczakowi za wartościowe spotkanie.

Fot. Dominik Kulawik dla Rady Sołeckiej


Sołtys Sołectwa Zawada
Sebastian Klotka