Logo
 

Martinstag 2023 - Święty Marcin odwiedził Zawadę


Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie

W piątek 10.11.2023 w Zawadzie wzorem poprzednich lat świętowaliśmy obchody Dnia Świętego Marcina – „Martinstag” 2023.

Wydarzenie rozpoczęło się od oczekiwania na pojawienia się świętego na placu przy szkole podstawowej w sąsiedztwie boiska LZS. Św. Marcin po raz kolejny ku uciesze zebranych, szczególnie najmłodszych  zjawił się punktualnie, oczywiście na koniu i ubrany jak przystało na żołnierza rzymskiej armii cesarskiej z widocznym charakterystycznym płaszczem (tym, którym jak podaje przesłanie bez wahania podzielił się z ubogim).

Po powitaniu gościa  przez dzieci (śpiewem i przedstawieniem kilku przysłów nt. jego życia) razem wyruszyliśmy w świętomarcińskim orszaku z latarenkami (lampionami) na Mszę Świętą do parafialnego kościoła p.w. św. Floriana w Zawadzie. Przed mszą na placu kościelnym zaprezentowano scenkę z życia św. Marcina a po  mszy jej uczestnicy otrzymali świętomarcińskie rogale i mogli skorzystać z zaproszenie na familijne spotkanie w farskim ogrodzie za plebanią, gdzie przygotowano ognisko oraz poczęstunek.

Świętowanie Dnia Świętego Martina trawa w Zawadzie od 2003 roku a rozpoczęło się z inicjatywy Mniejszości Niemieckiej -Koło DFK Zawada. Zawadzki „Martinstag” to wydarzenie, któremu od początku przyświecało kultywowanie tradycji tego święta oraz integracja całej lokalnej społeczności, co udaje się zrealizować, bo obecnie w wydarzenie angażuje się wiele współorganizatorów: Parafia p.w.  św. Floriana w Zawadzie, Sołectwo Zawada, Ochotnicza Straż Pożarna w Zawadzie, Publiczna Szkoła Podstawowa w Zawadzie, Stowarzyszenie LZS Zawada, a w ostatnich latach także „Klub Seniora w Zawadzie” i osoby zaangażowane indywidualnie. Wydarzenie wspiera Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim i Konsulat Republiki Federalnej Niemiec w Opolu.

Dzięki wspólnemu zaangażowaniu udaje się nam zaprosić na wyjątkowe popołudnie i wieczór, które spędzamy w miłej atmosferze, ale ponadto dające okazję realizacji przesłania św. Marcina, co udało się nam i tym razem. Podczas Martinstagu 2023 uczestnicy mogli wspomóc zbiórkę na rzecz „Domu Nadziei” w Opolu i Dylakach.

W 2023 spotkaliśmy po raz 19. Gdyby nie pandemia (która w roku 2020 uniemożliwiła nam organizację wydarzenia) świętowalibyśmy już mały jubileusz, ale liczymy, że na 20. wspólne spotkanie uda się nam zaprosić wszystkich już za rok.

Organizatorami Martinstagu w Zawadzie 2023 była Mniejszość Niemiecka (Koło DFK Zawada), która jest inicjatorem imprezy oraz Parafia p.w. św. Floriana w Zawadzie. Na zaproszenie  w organizację wydarzenia w roli współorganizatora włączyli się także Ochotnicza Straż Pożarna w Zawadzie, Sołtys i Rada Sołecka Sołectwa Zawada, Publiczna Szkoła Podstawowa w Zawadzie, Klub Seniora w Zawadzie, Stowarzyszenie LZS Zawada oraz zaangażowani  Mieszkańcy.

Fot. Parafia p.w. św. Floriana, Stanisław Ryba, Mniejszość Niemiecka - Koło DFK Zawada


W imieniu Wszystkich organizatorów dziękujemy za wspólne spotkanie i zapraszamy za rok.

Sołtys i Rada Sołecka  
Sołectwa ZawadaW imieniu swoim i Członków Rady Sołeckiej dziękuję przy okazji DFK Zawada i Parafii p.w. św. Floriana za zaproszenie do współtworzenia wydarzenia! Miło było nam również podjąć współpracę z OSP, Szkołą Podstawową, Klubem Seniora, LZS-em i Wszystkimi zaangażowanymi w tą inicjatywę.

Sołtys Sołectwa Zawada
Sebastian Klotka