Logo
 

Warsztaty koroszonkarskie w "Klubie Seniora" w Zawadzie


Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie

Sołectwo Zawada wraz z „Klubem Seniora” w Zawadzie przy współpracy Stowarzyszenia „Nasza Zawada” zorganizowało w marcu 2021 warsztaty kroszonkarskie dla seniorów.

Uczestnicy mogli zapoznać się z historią zdobienia opolskich kroszonek ( „krołsonek” ) i zaznajomić ze śląską – rytowniczą sztuką zdobienia jaj wielkanocnych. Ważną częścią warsztatów była część praktyczna, podczas której uczestniczki (w warsztatach uczestniczyły same panie) wzięły udział w całym procesie przygotowania kroszonki - od wyboru odpowiednich jaj poprzez ich gotowanie, farbowanie i zdobienie. Kulminacją warsztatów było własnoręczne przygotowanie kroszonki.

Wykonane prace były chętnie zabierane do domów do ich ozdobienia. Kilka kroszonek zdobi także aktualnie pomieszczenie Świetlicy Wiejskiej w Zawadzie. Panie za udział w warsztatach otrzymały od organizatorów pamiątkowe dyplomy.

Warsztaty służyły aktywizacji seniorów. Mają też na przyszłość być okazją do kultywowania lokalnych tradycji wielkanocnych. Ze względu na reżim sanitarny warsztaty odbyły się w wąskim gronie. Jeżeli sytuacja epidemiczna pozwoli to za rok chcielibyśmy poszerzyć ich formę i zaprosić liczniej wszystkich chętnych - zarówno starszych jak i młodszych.

Fot. Klub Seniora w Zawadzie


Dziękujemy ze swojej strony za organizację warsztatów współorganizatorom a za ich przeprowadzenie Pani Edycie Klotka. Uczestniczką zaś gratulujemy udziału i własnoręcznie wykonanych kroszonek!.

Sołtys i Rada Sołecka
Sołectwa Zawada