Logo
 

W Zawadzie świętowaliśmy ze Świętym Marcinem


Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie

12.11.2021 po roku przerwy spowodowanej względami sanitarnymi wspólnie świętowaliśmy Martinstag! Inicjatorem wydarzenia w lokalnym wydaniu jest Mniejszość Niemiecka – Koło DFK Zawada, która organizuje je od kilkunastu lat. Z roku na rok na zaproszenie inicjatorów grono zaangażowanych się poszerzało. Dziś Dzień Świętego Marcina wspólnie organizują oprócz Mniejszości Niemieckiej również Parafia p.w. św. Floriana w Zawadzie, OSP Zawada oraz Sołtys i Rada Sołecka Sołectwa Zawada. Współpracę przy wydarzeniu podejmuje również Publiczna Szkoła Podstawowa w Zawadzie,  LZS Zawada oraz zaangażowani Mieszkańcy!

Tegoroczne Martinstagowe popołudnie i wieczór zgromadziły głównie najmłodszych wraz z rodzinami, ale i starszych mieszkańców i gości. Po południu pod szkołą w okolicy boiska LZS oczekiwaliśmy na św. Marcina a po jego powitaniu (przybył dostojnie jak zresztą zawsze - zgodnie z tradycją na białym koniu) wspólnie w orszaku z latarenkami „laterne” wyruszyliśmy na Mszę Świętą. Na placu kościelnym odegrano scenę przedstawiającą podzielenie się przez świętego połową płaszcza z osobą potrzebującą – zachęcano przy tym, aby dzielić się pomocą, na co dzień. Mogliśmy także wesprzeć zbiórkę na rzecz „Domu Nadziei – dla Biednych i Potrzebujących” w Opolu. Za okazane  wsparcie dziękujemy!. Wieczorem na zakończenie obchodów spotkano się familijne w faraskim ogrodzie za plebanią, gdzie przy okazji Dnia Świętego Marcina mogliśmy przedłużyć sobie świętowanie Jubileuszu Konsekracji naszego kościoła (uroczystość przypadała na końcówkę października).

W imieniu Wszystkich organizatorów dziękujemy za Państwa obecność. Przy tej okazji mogliśmy spotkać się z sąsiadami, mieszkańcami naszego sołectwa i gośćmi – oby przy następnych okazjach nadal było to możliwe. Tą możliwość warto docenić, tym bardziej, że w ostatnich długich miesiącach wszyscy mogliśmy się przekonać jak łatwo możemy zostać jej pozbawieni.


W imieniu swoim i Rady Sołeckiej dziękuję DFK Zawada za zaproszenie do współtworzenia wydarzenia! Miło było nam również podjąć współpracę z Parafią, OSP, Szkołą i wszystkimi zaangażowanymi w tą inicjatywę. Dzięki.

Sołtys Sołectwa Zawada
Sebastian Klotka