Logo
 

Pomoc dla Ukrainy


Powiększenie

Ochotnicza Straż Pożarna w Zawadzie w odpowiedzi na prośbę Wójta Gminy Turawa realizuje zbiórkę artykułów żywnościowych, chemicznych i pierwszej pomocy, które mają wspomóc sąsiadów z Ukrainy. W gminie Turawa zbiórka realizowana jest we wszystkich sołectwach. W Zawadzie artykuły zbierane są w budynku OSP, ul. Oleska 29A od poniedziałku 28.02.2022 do soboty 5.03.2022 włącznie (w każdym dniu w godzinach od 18.00 do 20.00). Dołączamy się do prośby wójta i razem z Gminą Turawa, jako Sołectwo Zawada zachęcamy Państwa do wsparcia zbiórki!

Zbierane są:
artykuły żywnościowe (konserwy, puszki, słoiki, makarony, itp.) – najlepiej o wydłużonym terminie ważności, artykuły chemiczne (proszki, mydła, pasty i szczoteczki do zębów, pampersy, środki higieniczne, itp.), artykuły pierwszej pomocy (bandaże, octonisept itp.)


W ramach współpracy z Gminą Turawa i OSP Zawada w tym zakresie Sołtys i Rada Sołecka Sołectwa Zawada (na terenie Sołectwa Zawada w czasie trwania zbiórki tj. w dniach 28.02.2022-5.03.2022) służy pomocą w odebraniu i dostarczeniu artykułów do remizy OSP od tych z Państwa, którzy chcą je przekazać a nie mogą tego uczynić osobiście. Chęć przekazania artykułów „z odbiorem z domu” można zamówić kontaktując się z sołtysem pod numerem tel.: 504251946). We współpracy z OSP Zawada użyczyliśmy też wspólnie strażackie i sołeckie komplety biesiadnych ławostołów, aby wesprzeć tworzenie wyposażenia Tymczasowego Ośrodka Wsparcia Ukrainy powstającego w C.H. Turawa Park w pomieszczeniach po byłym markecie „Praktiker”. W pomaganie w Zawadzie włączyło się również Przedszkole Publiczne. W placówce również można zostawiać artykuły, które później przekażemy do OSP.

LOKALNE INFORMACJE O INICJATYWACH NA RZECZ UKRAINY NA WITRYNACH INTERNETOWYCH
OSP Zawada www.facebook.com/OspZawada307o67
Wójt Gminy Turawa www.facebook.com/DominikPikos
Gmina Turawa www.facebook.com/TURAWAGMINA
Przedszkole Publiczne w Zawadzie www.przedszkolezawada.pl
Sołectwo Zawada www.facebook.com/zawada.solectwoPRZYDATNE INFORMACJE DLA OSÓB CHCĄCYCH ZAOFEROWAĆ ZAKWATEROWANIE UCHODŹCOM!

Jeżeli ktoś z Państwa chciałby zaoferować zakwaterowanie uchodźcom z Ukrainy, którzy przybędą do naszego regionu to informujemy, że lokalnie pomocą w tym zakresie służy Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu (ul. Krakowska 32, tel.: 512577234, www.cdo.opole.pl). Kontaktowaliśmy się dziś z Centrum na prośbę mieszkańców Zawady, którzy szukają sposobu w nawiązaniu kontaktu z potencjalnym uchodźcą potrzebującym dachu nad głową. W Centrum poinformowano nas, że w osobistym kontakcie każda chętna do zaoferowania pomocy osoba może uzyskać szczegółowe informacje jak takiej pomocy sprawnie udzielić

W kontakcie z Wójtem Gminy Turawa z kolei uzyskaliśmy zapewnienie, że Urząd Gminy w Turawie (tel.: 77 4212012, www.turawa.pl) służy pomocą w skontaktowaniu osób chcących udzielić zakwaterowania uchodźcom z organizacjami i instytucjami pomagającymi zrealizować formalności w tym zakresie.

Strony Internetowe mogące okazać się przydatne (Urząd Wojewódzki, Ministerstwo Spraw Zagranicznych)
www.gov.pl/web/uw-opolski/pomagamukrainie
www.pomagamukrainie.gov.pl

Ilustracja zaczerpnięta od OSP Zawada

Sołtys Sołectwa Zawada
Sebastian Klotka